Kontakta oss

Receptionen är öppen alla skoldagar kl. 07.30 - 15.30.


Besöksadress: Gymnasievägen 1, 747 40 GIMO
Postadress: Box 42, 747 02 GIMO
Telefon 0173 - 866 00
E-post: bruksgymnasiet@edu.osthammar.se
Facebook: www.facebook.com/bruksgymnasiet

Skolledning

Verksamhetschef/Rektor Zara Järvström
Telefon: 0173 - 866 06
Mobil: 070 - 608 45 68
E-post: zara.jarvstrom@osthammar.se

 

Programrektor Hanna Hansson
Telefon: 0173 - 866 02
Mobil: 070 - 313 34 55
E-post: hanna.hansson@osthammar.se
Ansvarig för: EE, FT, IM, RL och VO

 

Programrektor Mattias Lundqvist
Telefon: 0173-866 05
Mobil: 070 - 325 37 92
E-post: mattias.lundqvist@osthammar.se

Ansvarig för: ES, EK, HA, NA, SA och SPRINT

 
Rektor för Vuxenutbildning Magnus Kjellsson
Telefon: 0173 – 867 80
Mobil:  070-860 19 92
E-post: magnus.kjellsson@osthammar.se

Administrativ chef David Undén
Telefon: 0173 - 866 04
Mobil: 070 - 313 91 87
E-post: david.unden@osthammar.se

Expedition & vaktmästeri

Servicekoordinator/Web redaktör Carina Lindberg
Telefon: 0173 - 866 00
E-post: carina.lindberg@edu.osthammar.se
Arbetar i vår reception.

Gymnasiecontroller Carin Stigsdotter Bergvall
Telefon: 0173 - 866 13
E-post: carin.stigsdotter@osthammar.se
Elevärenden och betyg, personalärenden och ekonomi.

Vaktmästare Lillemor Johansson
Mobil: 070 - 285 64 90
E-post: lillemor.johansson@edu.osthammar.se


Vaktmästare Rikard Jansson
Telefon: 070 - 285 64 90
E-post: rikard.jansson.a@edu.osthammar.se



Elevhälsa & specialpedagoger

Kurator Elin Ånöstam
Telefon: 0173 - 866 21
Mobil: 0730 - 88 34 17
E-post: elin.anostam@osthammar.se

Skolsköterska Anita Eliasson
Telefon: 0173 - 866 08
Mobil: 0702 - 47 28 22
E-post: anita.eliasson@edu.osthammar.se

Specialpedagog Madelene Engman
Telefon: 0173 - 866 47
E-post: madelene.engman@edu.osthammar.se

Speciallärare Monika Johansson
Telefon: 0173 - 866 19
E-post: monika.johansson@edu.osthammar.se

Studie- och yrkesvägledare

Hans Lagenius
Telefon: 0173 - 866 17
E-post: hans.lagenius@osthammar.se
SYV för EE, ES, FT, HA, RL och SFI


Åse Hedenmalm-Enekvist
Telefon: 0173 – 866 52
Mobil: 070 - 612 09 09
E-post: ase.hedenmalm.enekvist@edu.osthammar.se
SYV för VO, IMPRE, IMYRK och IMIND 


Ann Dannberg
Telefon: 0173 - 866 53
Mobil: 070 - 615 48 01 
E-post: ann.dannberg@osthammar.se
SYV för EK, NA, SA och Vux

 

 

 

Lärare

Behöver du kontakta någon av skolans lärare så finns det en kontaktlista att ladda hem HÄR.

ÖCIS

Östhammars Centrum för Introduktion i Skolan

 

Samordnare Linus Westin
Mobil: 0730 - 72 27 87
linus.westin@osthammar.se

 

Samordnare Jessica Björkman
Mobil: 0730 - 74 85 93
jessica.bjorkman@osthammar.se
Samordnare för modersmål och studiehandledning på modersmål

 

Skolsköterska Anna Söderqvist
Mobil: 0730 - 57 66 35
anna.soderqvist@osthammar.se
Skolsköterska för SPRINT

 

Studie- och yrkesvägledare
Marie Therese Mattsson
marietherese.mattsson@osthammar.se
Mobil: 070 - 328 39 47
SYV för SPRINT